Documentaire Regie: Sut Jhally Land: Verenigde Staten Jaar: 2009 Lengte: 1u13 Dialogen: Engels Ondertiteling: *Geen*
SYNOPSIS ‘The Codes of Gender’ analyseert systematisch en aan de hand van talloze voorbeelden de manier waarop in reclame mannen en vrouwen worden afgebeeld. Mannen zijn stoer, groot, gespierd en dominant. Vrouwen tenger, zacht, weerloos en gewillig. Welke normen en waarden, cultuur of maatschappijbeeld zitten achter de duidelijke herkenbare patronen die zich aftekenen wanneer we de beelden analyseren? Welk ideaalbeeld van dé man en dé vrouw, en hun onderlinge verhouding wordt hier weerspiegeld? En verkopen advertenties niet méér dan enkel een product? Wat is de invloed van deze beeldvorming op mens en maatschappij?
COMMENTAAR Regisseur Sut Jhally, professor communicatie aan de universiteit van Massachusetts-Amherst, baseerde The Codes of Gender op het baanbrekend werk van socioloog Erving Goffman en toetste diens ideeën over de portrettering van man en vrouw in reclame aan de realiteit. Het resultaat van zijn omvangrijk onderzoek is bijzonder indrukwekkend en levert heel wat stof op voor discussie.
PERSCOMMENTAAR "Completely engrossing... For a generally jaded viewer such as I, perhaps the best measure of the effectiveness of this work is the fact that it made me see things I hadn't seen before and made me think in new ways about the ubiquitous images and messages that inundate and inform everyday life." (Educational Media Reviews Online)
"...A powerful and important film." (Anthropology Review Database)
“The Codes of Gender is certain to inspire discussion and debate across a range of disciplines.” (Artfilms.com)
MEER OVER DEZE FILMREEKS
De discussie over de effecten van massamedia is nooit weg geweest; met de regelmaat van de klok worden studies gepubliceerd die de effecten van -bijvoorbeeld- geweld in games, overdadig tv kijken of stereotiepe beeldvorming in de reclame bevestigen, gevolgd door andere studies die deze effecten sterk relativeren of de effecten zelfs geheel ontkennen. Je zou het een discussie kunnen noemen tussen ‘pessimisten’ en ‘optimisten’. In de academische kringen waren de relativeringstheorieën de afgelopen decennia dominant, maar recent spotte ZED een golf van documentaire films die de slinger in de andere richting duwen en aan de hand van talloze concrete voorbeelden een weinig fraai, vaak onthutsend beeld schetsen van onze huidige massamedia en haar effecten op mens en maatschappij.
Andere films uit deze reeks How TV Messes With Your Head The Mean World Syndrome: Media Violence & the Cultivation of Fear
VERTONINGEN
Eerdere vertoningen in Cinema ZED
Donderdag 5 April 2012 - 17u00 Maandag 23 April 2012 - 20u00