To Be or Not To Be
Joseph en Maria Tura leiden hun eigen Shakespeare-theatergezelschap in Warschau en spelen daar zelf de hoofdrollen. Maria heeft veel bewonderaars, waaronder een jonge luitenant bij de Poolse luchtmacht, Stanislav Sobinski. Wanneer de Duitsers Polen binnenvallen en daarmee de Tweede Wereldoorlog ontketenen, vluchten Sobinski en zijn collega’s naar Engeland, terwijl de Tura’s te maken krijgen met strenge censuur. Tijdens het midden van de oorlog keert Sobinski opeens terug met een belangrijke maar gevaarlijke opdracht voor Joseph en Maria: het onderscheppen van een Duitse spion.
De vertoning van 3/11 wordt ingeleid door Roel Vande Winkel, professor Filmgeschiedenis (KU Leuven).
De film is Engels gesproken en heeft geen ondertiteling. / The movie is spoken in English and is not subtitled.
Joseph and Maria Tura run their own Shakespeare theater company in Warsaw, where they play the leading roles themselves. Maria has many admirers, including a young lieutenant in the Polish Air Force, Stanislav Sobinski. When the Germans invade Poland, thereby triggering World War II, Sobinski and his colleagues flee to England, while the Turas face strict censorship. In the middle of the war, Sobinski suddenly returns with an important but dangerous mission for Joseph and Maria: to intercept a German spy.
Filmklassiekers: Film, Culture, and Society
Films ontstaan nooit uit het niets, maar zijn het product van hun culturele en maatschappelijke context. Om deze stelling te illustreren heeft Roel Vande Winkel - professor Filmgeschiedenis - dit programma samengesteld, waarin de ontwikkeling van de filmkunst aan de hand van verschillende stromingen, genres en regisseurs wordt gevolgd. Voor de eerste vertoning van elke film gaat hij dieper in op de maatschappelijke normen die via de film worden weergegeven en in stand gehouden.

Ernst Lubitsch ontvluchtte als Duits-Joodse filmmaker het opkomende nationaalsocialisme in Europa en wist naam voor zichzelf te maken in Hollywood, waar hij ook een vooraanstaand lid werd van de Hollywood Anti-Nazi League. Zijn politieke overtuigingen waren in al zijn films integraal aanwezig, maar zéker in de maar liefst 6 films die hij maakte tijdens WOII, waar To Be or Not To Be er eentje van is. In een wereld die aan de rand van de afgrond stond, zijn de thema's van kunstenaarschap en censuur en collaboratie en verzet zowel eigentijds als tijdloos. Met een prachtige zwart-wit-fotografie, een magistrale Oscar-genomineerde soundtrack en overtuigende acteerprestaties van Carole Lombard (die datzelfde jaar overleed in een vliegtuigcrash..) en Jack Benny.