Ontdek in oktober al het moois dat Oost-Europese cinema te bieden heeft!
In oktober focussen we bij Cinema ZED met plezier een hele maand op Oost-Europese cinema, in samenwerking met het Forum voor Centraal- en Oost-Europa van de KU Leuven. Een stuk van de wereld dat vaak onderbelicht of onbesproken blijft als we het hebben over de beste films of regisseurs aller tijden, maar absoluut niet terecht.
Op het programma staan recente films, documentaires, kortfilmcompilaties en niet te onderschatten klassiekers.
Alle vertoningen worden voorzien door een inleiding van KU Leuven-professoren die de nodige context en achtergrond zullen geven. Een unieke kans om te komen proeven van Oost-Europese cinema in al haar facetten.
Als CLT-cursist kan je bovendien naar elke film in de reeks voor slechts 10 euro komen.
Aan de vooravond van de Eerste Wereldoorlog, probeert de jonge Franz Kafka zijn passie voor literatuur te combineren met zijn dagelijkse verantwoordelijkheden. Met een groot talent voor het vermengen van realisme en fantasie en een voorliefde voor vlijmscherpe kritiek op bureaucratie en de mens, leeft Kafka in een wereld die wordt ingeperkt door zijn strijd tegen tuberculose. Hij navigeert tussen de verwachtingen van zijn vader, zijn baan, intense relaties en zijn eindeloze drang om te schrijven.
Op 8/10 wordt de film ingeleid door Huub van Baar, professor politieke wetenschappen (KU Leuven). Deze vertoning is Engels ondertiteld.
Koop hier je tickets voor de première!
De afgelopen tien jaar heeft cartooniste Victoria Lomasko zich toegelegd op het nauwgezet vastleggen van het Rusland van Poetin, waarbij ze focust op de verbanden tussen binnenlands en door de staat gesponsord geweld. Terwijl Poetin een 'militaire operatie' start in Oekraïne en Russische dissidenten verkettert, wordt Lomasko geconfronteerd met de harde realiteit dat ze haar werk in Rusland niet langer kan voortzetten.
De vertoning op 9/10 wordt gevolgd door een nagesprek met Pieter Boulogne, professor Russische Literatuur (KU Leuven), kunstenaar Victoria Lomasko en regisseur Anna Moiseenko. De vertoning is Engels ondertiteld.
Koop hier je tickets!
Angela is een jonge, overwerkte productieassistente bij een Roemeens mediabedrijf, dat in opdracht van een multinational een bedrijfsvideo maakt over veiligheid op de werkvloer. Vroeg in de ochtend vertrekt ze met de auto op zoek naar een geschikte kandidaat voor de video. Het wordt een lange dag, waarin ze de ene na de andere getuigenis afneemt van verongelukte arbeiders, terwijl haar eigen vermoeidheid gestaag toeneemt.
De vertoning op 18/10 wordt ingeleid door Jonas Vanderschueren, postdoctoraal onderzoeker aan de Faculteit Letteren. De film is Engels ondertiteld.
Koop hier alvast je tickets!
Iwona Pom is een Pools-Belgische filmmaker die speciaal voor de gelegenheid een compilatie Poolse animatie-kortfilms cureerde. Van een donkere sociale satire die de concentratie van rijkdom aanklaagt, een schilderachtige impressie van hoe paarden doorheen de kunstgeschiedenis werden afgebeeld tot een met sneeuw overladen kerstverhaal over verscheurde families, eenzaamheid, heling en verbinding.
Alle kortfilms worden integraal vertoond met Engelse ondertiteling. / All short films will be subtitled in English.
Koop hier alvast je tickets!
Ondanks de diepe sporen van trauma veroorzaakt door seksueel geweld en marteling door Russische troepen, verenigen Oekraïense vrouwelijke overlevenden zich om stigma en stilte te doorbreken. Zes vrouwen transformeren hun getuigenissen in een krachtige vorm van verzet: ze vertellen hun eigen hartverscheurende, vaak diep verontrustende verhalen in voice-overs tegen de achtergrond van tedere, poëtische en serene beelden van hun huidige leven. Hun getuigenis en het leven dat ze voorzichtig terug oppakken, is het wapen waarmee ze terugschieten.
De vertoning op 20/10 wordt ingeleid door Ria Laenen, professor Oost-Europese politiek (KU Leuven). De film is Engels ondertiteld.
Koop hier alvast je tickets!
In Poetins Rusland kan kritiek op de regering een pijnlijke dood betekenen. Antidote volgt in real-time drie mensen die het aandurven om in verzet te komen. Onderzoeksjournalist Christo Grozev, hoofd van onderzoekscollectief Bellingcat, leidde het onderzoek naar de vergiftiging van Aleksej Navalny, maar moet nu vrezen voor zijn leven. Daarnaast is er een anonieme Russische wetenschapper die gif ontwikkelde, totdat hij ontdekte dat de overheid het gebruikte tegen dissidenten. Hij werd klokkenluider en moest het land ontvluchten. Tot slot de politieke activist Vladimir Kara-Murza, die twee keer werd vergiftigd en nu vecht voor vrijlating uit de gevangenis.
De vertoning op 22/10 wordt ingeleid door Peter Vermeersch, professor politieke wetenschappen (KU Leuven). De film is Engels ondertiteld.
Koop hier alvast je tickets!
Polen, 1944. Tijdens de laatste dagen van de opstand van Warschau komt de 43 man tellende compagnie onder leiding van Zadra ingesloten te zitten tussen de Duitsers. Tussen de gevechten door proberen ze hun leven in de resten van de vernietigde stad zo normaal mogelijk te leiden. Maar hun pistolen en granaten kunnen niet op tegen tanks en bommenwerpers. De enige manier om niet ten prooi te vallen aan de oprukkende Duitsers, lijkt het ondergrondse rioolsysteem te zijn. Ze vluchten onder de grond, maar de Duitsers weten de vrijheidsstrijders steeds verder in het nauw te brengen.
De vertoning op 25/10 wordt ingeleid door Kris Van Heuckelom, professor Poolse en Culturele Studies (KU Leuven). De film is Engels ondertiteld.
Koop hier alvast je tickets!
Augustus 2020, Belarus. Aleksandr Loekasjenko, dan al 26 jaar aan de macht, wordt voor de zesde maal uitgeroepen tot winnaar van de presidentsverkiezingen. Duizenden demonstreren tegen deze ongeloofwaardige overwinning; de protesten worden met de dag massaler. Pavel, Denis en Maryna zijn verbonden aan theatergroep Belarus Free Theatre in Minsk en volgen de situatie op de voet. Denis demonstreerde in de jaren negentig al tegen het regime en twijfelt nu over het nut van de protesten. Maryna maakt zich zorgen over de toekomst. Pavel overweegt emigratie. Ze beseffen dat ze hun stem niet alleen op het toneel, maar vooral op straat moeten laten horen.
De vertoning op 30/10 wordt ingeleid door Peter Vermeersch, professor politieke wetenschappen (KU Leuven). De film is Engels ondertiteld.
Koop hier alvast je tickets!